Fact Sheet

You are here

Upperclassmen Schedule

3rd Trimester Final Exam Schedule

May 18, 2015 - May 22, 2015
 
 

Dept

Course #

Section

Course

Instructor

Day

Period

Room

EE

401

J

Dig Elec & Instr

COLEF, GABRIEL

Monday

1

F101

EE

401

K

Dig Elec & Instr

SHAALAN, H

Monday

1

B202

EE

401

L

Dig Elec & Instr

SHAALAN, H

Monday

1

B202

DN

475

1DECK

License Seminar

Hall/Hard/Hunt/Tisch

Monday

2

S227

EP

310

G

Engineering Economic

KAHL, PETER

Monday

2

G05

EP

310

H

Engineering Economic

SANTAMAURO, PAUL

Monday

2

F212

DN

420

LAG

Advanced Navigation

HUNT, DANIEL

Tuesday

1

B202

EM

470

1ENG

License Seminar LAB

GARDNER, RAY

Tuesday

1

S227

DB

410

C

Int. Bus&Ocean Ship.

COONEY, DENNIS

Tuesday

2

S227

DB

410

D

Int. Bus&Ocean Ship.

COONEY, DENNIS

Tuesday

2

S227

DB

410

EF

Int. Bus&Ocean Ship.

ARAIN, FIAZ

Tuesday

2

S227

HH

360

A

Mod Amer History

BRICKMAN, JANE

Tuesday

2

B202

HH

360

B

Mod Amer History

BRICKMAN, JANE

Tuesday

2

B202

HH

360

L

Mod Amer History

TAFFET, JEFFERY

Tuesday

2

F115

NS

412

A

Adv MMNR Officer

DUNN, Richard

Wedneday

1

N202

NS

412

B

Adv MMNR Officer

BOYLE, EVAN

Wedneday

1

B202

NS

412

C

Adv MMNR Officer

Chan, Laura

Wedneday

1

S227

NS

412

D

Adv MMNR Officer

Chan, Laura

Wedneday

1

S227

NS

412

E

Adv MMNR Officer

Chan, Laura

Wedneday

1

S227

NS

412

F

Adv MMNR Officer

HILL, Cimarron

Wedneday

1

B303

NS

412

L

Adv MMNR Officer

JAMAIL, JORGE

Wedneday

1

N306

DB

230

G

Management

BARCHITTA, PAUL

Wedneday

2

B202

DB

230

H

Management

BARCHITTA, PAUL

Wedneday

2

B202

DN

425

LAG

Navigation Law

ARAIN, FIAZ

Wedneday

2

B201

ES

411

J

Machine Design I

TRAYNHAM, YVONNE

Wedneday

2

S227

ES

411

K

Machine Design I

TRAYNHAM, YVONNE

Wedneday

2

S227

DM

410

A

Chartering&Brokerage

GILMARTIN, DAVID

Thursday

1

S227

DM

410

B

Chartering&Brokerage

GILMARTIN, DAVID

Thursday

1

S227

EE

402

MES

AUTOMATION&CONTROLS

COLEF, GABRIEL

Thursday

1

F214

EM

452

MES

Oil Drilling & Oil Production

SANTAMAURO, PAUL

Thursday

1

F208

ES

421

MES

Nuclear Engr

PALMER, DAVID

Thursday

1

G06

DN

240

ELECT

Tankship Dl Cargo

BAUMGART, ELWOOD

Thursday

2

S227

DN

240

SYS

Tankship Dl Cargo

BAUMGART, ELWOOD

Thursday

2

S227

DN

435

ELECT

COAST INLAND VSL MGT

LINDMAN, WILLIAM

Thursday

2

B101

EM

425

ELECT

Gas Turbines

MATHEWSON, R

Thursday

2

F115

EP

300

ELECT

Engr. Ship Ops.

KAHL, PETER

Thursday

2

G05

HC

480

ELECT

Totalitarianism

SULLIVAN, GREGORY

Thursday

2

F101

HE

302

ELECT

Shakespeare

MAGNUS, LAURY

Thursday

2

F102

MC

370

ELECT

Intro Ocean

MELCER, MICHAEL

Thursday

2

F209

MP

320

ELECT

Astronomy

DOUMAS, JERRY

Thursday

2

F104

NS

445

ELECT

USCG Comm. Officer

Kelly, Morgan

Thursday

2

N306

DM

400

A

Marine Insurance

GILMARTIN, DAVID

Friday

1

B202

DM

400

B

Marine Insurance

GILMARTIN, DAVID

Friday

1

B202

Updated: Friday, May 15, 2015
Submit Feedback >